Skip to content

REGULAMIN CMENTARZA RZYMSKOKATOLICKIEGO

PARAFII MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ W WARCE

 

Cmentarz grzebalny Parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Warce jest miejscem pochówku zmarłych, wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego. Miejsce to wyraża naszą wiarę, oczekiwanie na zmartwychwstanie ciała, nadzieję na życie wieczne oraz miłość do Boga i ludzi; będąc miejscem świętym służy sprawowaniu kultu religijnego – zgodnie z prawem Kościoła Katolickiego oraz jest chronione prawem Państwa.

Jest rzeczą słuszną i zgodną z tradycją umieszczanie na płytach nagrobnych fragmentów Pisma Świętego, słów modlitwy oraz znaków Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Matki Najświętszej Maryi Panny. Dekorując groby kwiatami i płonącymi zniczami wyrażamy także wiarę w Życie Wieczne i Światłość Wiekuistą.

ZARZĄD CMENTARZA

§ 1

1. Zarząd cmentarza jest sprawowany przez Parafię Matki Bożej Szkaplerznej w Warce, w imieniu której działa jej jednostka organizacyjna pod nazwą Biuro Cmentarza, upoważniona do wszelkich czynności prawnych i faktycznych związanych z funkcjonowaniem cmentarza, w szczególności do:

a) Zawierania umów o ustanawianie (przyznawanie) i przedłużanie prawa do grobu.

b) Potwierdzanie opieki nad grobem.

c) Wydawanie zgody na pochowanie i ekshumację zwłok, po przedstawieniu koniecznych zezwoleń innych władz.

d) Wydawania zgody na prowadzenie robót ziemnych, budowlanych, kamieniarskich (budowy, przebudowy, remonty), sadzenia lub usuwania drzew i krzewów, ustawiania przedmiotów i urządzeń trwale związanych z gruntem (np. ławek).

e) Przywracania stanu poprzedniego w razie stwierdzenia samowolnych zmian w zakresie określonym w pkt. d, oraz zmian naruszających sakralny charakter i powagę cmentarza.

f) Ustalania, pobierania opłat związanych z ustanawianiem i przedłużaniem prawa do grobu, potwierdzania opieki oraz pochówkiem i ekshumacją a także prac budowlanych.

2. Kancelaria Biura czynna, w dni powszednie w godz. 8–15, mieści się na ul. Franciszkańskiej 21, nr tel. 048 667 51 29. Kancelaria parafialna mieści się na ul. Franciszkańskiej 22, nr tel. 048 667 27 53, 048 667 27 75


 

§ 2

Biuro Cmentarza:

1. Prowadzi ewidencję grobów i określa sposób ich oznaczania.

2. Prowadzi ewidencje opiekunów grobów i wydaje odpowiednie zaświadczenia.

3. Ustala wysokość (cennik) opłaty z tytułu prawa do grobu, tj. do określonego miejsca (tzw. placu) wykorzystywanego jako grób lub przeznaczonego w tym celu, oraz wysokość innych opłat związanych z otwarciem grobu („pokładne”) oraz prac budowlanych i potwierdzania opieki.

4. Pobiera opłaty, potwierdza na piśmie ustanowienie (przyznanie), istnienie lub przedłużenie prawa do grobu (placu) oraz okres, za który należność została uiszczona. Umieszcza na grobach ujednolicone etykiety z numerem ewidencyjnym.

5. Biuro Cmentarza nie rozstrzyga sporów między współopiekunami grobów, a także rodziną zmarłego.


 

§ 3

Biuro Cmentarza odmówi zgody na pochówek, jeżeli na cmentarzu nie będzie miejsca na urządzenie grobu, oraz może odmówić zgody na pochowanie we wskazanym grobie w razie niewykazania do niego uprawnień zgłaszającego się po zgodę, a także w sytuacji sporu pomiędzy krewnymi zmarłego a opiekunem grobu, co do uprawnień pochówku zmarłego.

PRAWO DO GROBU I OPŁATY

§ 4

1. Prawo do grobu powstaje na podstawie umowy między osobą zamierzającą urządzić grób jednocześnie z pochowaniem albo w przyszłości, a Biurem Cmentarza,

2. Pojęcie grobu murowanego obejmuje wymurowaną niszę w głąb ziemi, a ponadto grobowiec oraz nagrobek wymurowany na grobie ziemnym.

3. Prawo to jest terminowe, przyznawane na 20 (dwadzieścia) lat. Na życzenie opiekuna ulega przedłużeniu na czas oznaczony, nieprzekraczający dwudziestu lat.

4. Czas trwania prawa do grobu może być przedłużany wielokrotnie.

5. W razie nieprzedłużenia okresu trwania prawa do grobu, wygasa ono bez dodatkowego wypowiedzenia.

6. Biuro Cmentarza przed ponownym rozporządzeniem miejscem, na którym usytuowany jest grób, do którego prawo wygasło, uprzedza o tym listem poleconym dotychczasowego opiekuna wpisanego w ewidencji, informując jednocześnie o możliwości odnowienia prawa do grobu.

7. W wypadku odnowienia, okres opłacany z góry wynosi co najmniej 10 lat.

8. List polecony, o którym mowa w pkt. 6 wysyła się Pocztą ze zwrotnym poświadczeniem odbioru na adres wpisany w ewidencji grobów lub na inny adres opiekuna, jeżeli jest znany.

9. Zwrot listu jako niedoręczonego, mimo dwukrotnego awizowania przez Pocztę, stanowi podstawę rozporządzenia grobem (placem).


 

§ 5

1. Osoba zawierająca z Biurem Cmentarza na piśmie umowę o ustanowienie prawa do grobu staje się opiekunem grobu od chwili wpisania jej do ewidencji cmentarza i wydania poświadczenia. Dopuszczalne jest zawarcie umowy o współopiekowanie się grobem. Do praw i obowiązków współopiekunów grobu stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności rzeczy, w tym o zarządzie rzeczą wspólną.

2. Punkt poprzedni stosuje się także do odnawiania prawa do grobu.

3. Do przedłużenia prawa, wystarczające jest uiszczenie opłaty za pokwitowaniem.

4. Opiekę nad grobem należy potwierdzać co 5 lat.


 

§ 6

1. W związku z powstaniem lub przedłużeniem prawa do grobu, pochowania zwłok i prac budowlanych na grobie, Biuro Cmentarza pobiera opłaty przeznaczone na inwestycje i utrzymanie cmentarza oraz na cele kultu religijnego, cele charytatywne i inwestycje Parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. Opłaty są następujące:

a) Za ustanowienie prawa do grobu (placu) lub przedłużenie prawa istniejącego

b) Pokładne, tj. jednorazowa opłata związana z pochówkiem następnego zmarłego

c) Opłata związana z budową lub przebudową nagrobka (grobowca) istniejącego

d) Opłata związana ze zgłoszeniem opieki nad grobem

2. Opłaty dotyczą grobu pojedynczego, tj. przeznaczonego na pochowanie zwłok jednej osoby lub dwóch: jedne nad drugimi. Prawo do grobu przy pochowaniu zwłok obok drugich podlega opłacie podwójnej. Opłata za grób pod urnę jest odpowiednio mniejsza.

3. Cennik opłat wskazuje także okresy przedłużenia umowy na czas krótszy (od 1 roku do 20 lat) jest wywieszony na widocznym miejscu kancelarii Biura Cmentarza oraz kancelarii parafialnej.

BUDOWA I REMONTY GROBÓW

§ 7

1. Zgoda Biura Cmentarza jest konieczna do rozpoczęcia budowy, przebudowy lub remontu grobu, nagrobka oraz grobowca w części podziemnej i naziemnej. Musi mieć formę pisemną, a uzyskanie jej przez opiekuna bądź wykonawcę robót wymaga złożenia w kancelarii Biura Cmentarza pisemnej prośby opiekuna; w wypadkach mniejszej wagi, zgoda może być wydana ustnie.

2. Biuro Cmentarza może żądać pełnej informacji o zamierzonym zakresie robót i projektowanym obiekcie.

3. Biuro Cmentarza odmówi zgody na budowę, przebudowę, remont grobowców albo nagrobków, jeżeli naruszałoby to sakralny charakter cmentarza lub katolicką tradycję okazywania czci zmarłym.

4. Nie wydaje się zezwoleń na budowę, przebudowę i remont grobu, jeżeli prawo do grobu wygasło wskutek upływu terminu, na jaki zostało przyznane i nie zostało przedłużone.

ZACHOWANIE PORZĄDKU

§ 8

Podczas pobytu na cmentarzu każdy jest zobowiązany do godnego zachowania: kultury stroju, słów, nieczynienia hałasu, niepalenia tytoniu itp. Psy pozostawiamy za bramą cmentarza.


 

§ 9

Pracownik Biura Cmentarza lub inna upoważniona osoba wskazuje wykonawcom robót sposób transportu wszelkich materiałów i elementów konstrukcji grobów na terenie cmentarza. Wjazd wszelkich pojazdów dopuszczalny jest, w razie konieczności, tylko za zgodą Biura Cmentarza po wskazanej trasie.


 

§ 10

Teren cmentarza jest ogrodzony. Wstęp wolny w godzinach od świtu do zmroku. W innych godzinach dopuszcza się wstęp tylko za zezwoleniem Biura Cmentarza.


 

§ 11

Opiekun grobu dba o estetyczny i bezpieczny stan grobu oraz o porządek w jego najbliższym otoczeniu, usuwa we własnym zakresie resztki dekoracji i resztki śmieci do pojemników (kontenerów) znajdujących się w pobliżu cmentarza, oraz dokonuje ich segregacji, jeżeli obowiązek taki będzie wprowadzony przez odpowiednie władze. Ustawiając elementy dekoracyjne nie powinniśmy utrudniać podobnych czynności sąsiadom oraz dojścia i obejścia sąsiednich grobów.

§ 12

Prośby o usunięcie drzew utrudniających opiekę nad grobem należy składać do Biura Cmentarza. W wypadkach wymagających zgody Burmistrza m. i gm. Warki występuje Biuro Cmentarza. Usuwanie drzew powierza się wyłącznie przedsiębiorcom zajmującym się zawodowo tego rodzaju działalnością gospodarczą. Powyższe odbywa się na koszt zainteresowanego i obejmuje również opłaty za wydanie zezwolenia przez władzę samorządową.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE

§ 13

1. Istniejące dotychczasowe prawa do grobu są zachowane.

2. W celu potwierdzenia przysługujących praw do grobu, dotychczasowi opiekunowie grobu, powinni zgłosić się do kancelarii Biura Cmentarza z posiadanymi dokumentami (dowody opłat, dowody osobiste) w celu potwierdzenia przysługujących ich praw i wprowadzenia do ewidencji, co się łączy z opłatą.

3. Harmonogram ustalania przysługujących praw wywieszony jest w kancelarii Parafii, przy Biurze Cmentarza, przy bramach cmentarnych i przy kościele Matki Bożej Szkaplerznej.

4. W celu przedłużenia praw do grobu uzyskanych przed 20 latami i dawniej, opiekunowie grobu zobowiązani są do oświadczenia co do okresu przedłużenia (w granicach od 1 roku do 20 lat) i uiszczenia opłaty.


 

§ 14

Termin ustalania i potwierdzania opieki nad grobami kończy się 31 grudnia bieżącego roku.


 

§ 15

Regulamin wchodzi w życie od dnia 25 marca 2009 roku.